سوپاپ موتور

 

قطعات اصل ولوو

سوپاپ­های موتور اصل ولوو به طور جداگانه برای مدل­های مختلف موتور طراحی و ساخته شده­ اند و از این رو می­ توانند حتی تحت شدیدترین تنش­ها نیز به بهترین شکل ممکن با سایر اجزاء سوپاپ مانند گاید (راهنما) سوپاپ، فنرهای سوپاپ، مکانیزم اهرم سوپاپ[1]، میل سوپاپ و سرسیلندر کار کنند.

برخی از مزایای این طراحی عبارتند از: عملکرد مطمئن، طول عمر بالا، بهینه­سازی مصرف سوخت موتور.

سوپاپ­ها جریان هوا و گازهای اگزوز ورودی و خروجی از محفظه احتراق را کنترل می­ کنند. سوپاپ اگزوز در هر دقیقه تقریبا 1200 بار با سیت رینگ سوپاپ تماس پیدا می­ کند. به همین دلیل در ساخت قطعات باید از مواد با دوامی استفاده کرد که یکدیگر را کامل کنند.

استفاده از سوپاپ­های غیراصل باعث تخریب عملکرد سوپاپ می­شود. حتی کوچکترین نقص نیز عملکرد سوپاپ و مصرف سوخت را تحت تاثیر قرار می­دهد. در صورت ترک­ خوردن سوپاپ ممکن است تکه­ ای از آن کاملا شکسته و جدا شود و خسارت سنگین و تعمیرات هزینه­ بری را در پی داشته باشد.

چرا باید از سوپاپ­های موتور اصل ولوو استفاده کنم؟

زیرا تنها با استفاده از سوپاپ­های اصل ولوو می­توانید از عملکرد و ویژگی­هایی که ولوو برای سوپاپ­ها تعیین کرده استفاده کنید.

استفاده از یک گرید فولادویژه با سختی عالی در ساخت سوپاپ

سوپاپ­ها از یک گرید فولاد ویژه ساخته شده­ اند و سختی آن­ها در تمام نقاط حساس و مهم بی­نظیر است و می­توانند در برابر حرارت و فشار بالایی که هنگام احتراق بر سرسوپاپ وارد می شود مقاومت کنند. این ویژگی احتمال ترک­ خوردگی سوپاپ را کاهش می­ دهد.

در صورتی که سوپاپ ترک بخورد ممکن است تکه­ ای جدا شده و وارد سیلندر شود. تعویض بوش سیلندر و سرسیلندر بسیار هزینه­ بر است.

تقویت سیت سوپاپ

هنگام تقویت سیت سوپاپ از مواد بسیار سختی استفاده می­ شود. تقویت سوپاپ مقاومت آن در برابر حرارت و استهلاک را افزایش می­دهد. جوشکاری در نقاط تقویت­ شده باید تمیز باشد زیرا نقاط معیوب و ناخالص دچار ترک­ خوردگی یا شکستگی می­ شوند.

تلرانس و ابعاد دقیق

تمام سوپاپ­ها به منظور اطمینان از دارا بودن ابعاد صحیح، بر اساس نقشه­ های اورجینال ولوو ساخته می­شوند. دارا بودن تلرانس و ابعاد دقیق باعث ایجاد فضای مناسب و دقیق بین ساق سوپاپ و گاید (راهنما) سوپاپ می­ شود.

به بیان دیگر، دارا بودن ابعاد دقیق نقش مهمی در عملکرد صحیح سوپاپ دارد.

سازگاری کامل با سایر اجزاء سوپاپ

سوپاپ­های اصل ولوو با هدف سازگاری کامل با سایر اجزاء سوپاپ مانند گاید (راهنما) سوپاپ، فنر سوپاپ، مکانیزم اهرم (راکر آرم) سوپاپ و میل سوپاپ طراحی شده ­اند.

استفاده از سوپاپ­های اصل ولوو باعث عملکرد بهینه، کاهش استهلاک و مصرف بهینه سوخت می­ شود. استفاده از سوپاپ­های غیراصل باعث نقص در موارد یادشده خواهد شد.

سازگاری کامل سوپاپ با گاید سوپاپ، فنر سوپاپ، مکانیز اهرم سوپاپ و میله سوپاپ در عملکرد صحیح و به حداقل رساندن استهلاک نقش مهمی دارد.

 جهت خرید قطعات موتوری اصلی ولوو کلیک کنید

دیدگاه شما چیست؟