انژکتور

 

انژکتور مهم­ترین قطعه سیلندر است که مقدار سوخت لازم موتور را با فشار و زمان­ بندی دقیق در مرحله احتراق تامین می­کند. این ویژگی­ها – همراه با زاویه دقیق تزریق سوخت از نازل انژکتور به محفظه احتراق – برای دست­یابی موتور به عملکرد بهینه، کنترل انتشار گازهای خروجی و بهینه­ سازی مصرف سوخت لازم هستند.

به بیان دیگر، انژکتورها، بهترین عملکرد ممکن را با حداقل مقدار سوخت و کنترل انتشار گازهای خروجی امکان­  پذیر می­ سازند.

طراحی انژکتور سوخت

سیستم تزریق سوخت موتورهای دیزلی ولوو را می­توان به دو بخش تقسیم کرد:

  • سیستم کم­ فشار (با فشار تقریبی 4 بار)؛ شامل پمپ تغذیه، فیلتر سوخت، لوله ­های سوخت­ رسان و ...
  • سیستم پرفشار (بسته به مدل، تا فشار 1800 بار)؛ شامل واحد انژکتور.

  انژکتور از سه واحد اصلی تشکیل شده است

• واحد پمپ(شامل کنترل پالنجر): این واحد سوخت را پمپاژ کرده و فشار لازم برای واحد انژکتور را تولید میکند.

• واحد شیر کنترل یا کنترل وَلو: مقدار و زمان تزریق سوخت به سیلندر را کنترل می کند.

• نازل: رابط بین انژکتور و محفظه احتراق. سوخت را در جهت صحیح درون سیلندر هدایت کرده و اندازه قطرات سوخت را به منظور بهترین ترکیب ممکن هوا/سوخت و عملکرد بهینه موتور کنترل میکند.

توضیحات فنی

انژکتور اصل ولوو یک قطعه بسیار دقیق است که با دقتی در حد یک میکرون طراحی و تولید می­شود (به عنوان مثال، ضخامت یک تار موی انسان 4 میکرون است). اجزاء مختلف انژکتور از مواد با کیفیتی ساخته شده­اند. انژکتور در شرایط سخت و شدیدی کار می­کند؛ همواره در معرض ارتعاشات قرار داشته و در محفظه احتراق در معرض فشار تا 1800 بار و دما تا ͦC 390 قرار می­گیرد.

فضای بین بدنه انژکتور و سرسیلندر با درزبندها/اورینگ­هایی کیپ شده که خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده و در برابر دما، فشار و سیالات مقاوم هستند. زاویه، قطر و شکل حفرات نازل در بهینه­ سازی مصرف سوخت و کنترل انتشار گازهای خروجی نقش مهمی دارند: زیرا فقط در این صورت می­توانند سوخت را با زاویه مناسب برای احتراق مخلوط سوخت/هوا اسپری کنند.

احتراق نامناسب مخلوط سخت/هوا منجر به:

  • کاهش عملکرد موتور
  • افزایش مصرف سوخت
  • افزایش انتشار گازهای خروجی می­شود.

آزمایشات گسترده

انژکتورهای اصل ولوو به صورت جداگانه برای تک تک موتورهای ولوو طراحی می­ شوند و به منظور بهینه­ سازی عملکرد و افزایش حداکثری طول عمر همراه با سایر قطعات موتور، در معرض آزمایشات گسترده­ای قرار می­گیرند. با این کار، موتور با حداقل مصرف سوخت بهترین عملکرد ممکن را به نمایش می­گذارد.

عملکرد تمام انژکتورهای اصل ولوو از طریق تست­های آزمایشگاهی و میدانی در خودروهای ولوو ثابت شده است.

تفاوت انژکتورها

• نسل 1( تا استاندارد یورو 5 .)انژکتورهایی که کنترل ولو آنها در بیرون قرار دارد.

انژکتورها با توجه به عملکردشان، به 4 کالس تقسیم شده و در پکهای 6 تایی عرضه می شوند. تلرانس انژکتورهای اصل ولوو در محدوده کالس 2 و 3 می باشد: میزان تلرانس این کالس ها بسیار مناسب بوده و منجر به عملکرد مناسب و یکنواخت موتور می شوند. اینگونه، موتور همیشه از انژکتورهایی استفاده میکند که با عملکرد و مشخصات فنی تعیین شده ولوو تطابق دارند.

• نسل 2 ( تا استاندارد یورو 5 )و اِف2 ( استاندارد یورو 6 :) انژکتورهایی که کنترل ولو آنها در داخل قطعه قرار دارد.

این انژکتورها ابتدا با موتورهای D12D ،D9A و D16C معرفی شدند. این انژکتورها با استفاده از نرم افزار Tool Tech و لوو تنظیم شده اند و هریک دارای یک کد مجزا می باشند که پارامترهای عملکرد انژکتور را 1 تنظیم میکند (انژکتورهای نسل 2 با موتورهای SCR مدل D11 ،D13 و D16 تا استاندارد یورو 5 نیز سازگار هستند)

تعویض

عملکرد و طول عمر انژکتورهای تعویضی ولوو دقیقا مشابه انژکتورهای اصل ولوو است. تمام انژکتورهای تعویضی ولوو پیش از ارسال در معرض آزمایشات گسترده ای قرار می گیرند. قطعاتی که عملکردشان پایین تر از سطح استانداردها و مشخصات فنی ولوو باشد جایگزین میشوند. کنترل ولوها نیز جایگزین شده یا در برخی مدلها( با کیفیت ی مشابه ی کنترل ولوو نو )تعمیر میشوند. کنترل ولوو یکی از مهمترین قطعات انژکتور است زیرا مسئولیت زمانبندی باز/بسته شدن مجرای تزریق سوخت به سیلندرها را برعهده دارد. خرابی کنترل ولوو به طور مستقیم بر عملکرد موتور تاثیر می گذارد.

سرویس

به منظور بهره مندی از بهترین کیفیت خدمات و افزایش حداکثری طول عمر انژکتور دارا بودن مهارتها، ابزارآلات و تجهیزات زیر توصیه میشود:

• توانایی استفاده از اطلاعات سرویس ولوو به منظور انجام صحیح و ایمن تعمیرات.

• استفاده از اطلاعات سرویس ولوو برای دریافت قطعات مورد نیاز سرویس و انجام تعمیرات بدون نیاز به انتظار برای دریافت سایر قطعات.

• کالیبراسیون صحیح انژکتورها با استفاده از نرم افزار Tool Tech ولوو و کد مربوط به انژکتور به منظور تنظیم صحیح پارامترهای عملکرد موتور.

تنها با استفاده از قطعات اصل ولوو، در تعمیرگاههای مجاز ولوو و با کمک تکنیسین های آموزش دیده ولوو میتوانید از بهترین کیفیت تعمیرات، حداکثر زمان آماده به کار و حداکثر بازده بهره مند شوید.

جهت خرید قطعات موتور ولوو کلیک کنید

دیدگاه شما چیست؟