پولی هرزگرد (تنظیم ­کننده تسمه)

عملکرد اصلی پولی­ های هرزگرد نگهداری کشش مناسب در تسمه، جذب ارتعاشات سیستم و راهنمایی مسیر حرکت تسمه است. در موتورهای سنگین ولوو دو نوع پولی هرزگرد مختلف وجود دارد. یکی از آن­ها در قسمت موتور فن و پمپ خنک­ کننده نصب شده و دیگری در قسمت دینام و کولر خودرو نصب شده است. با توجه به شرایط کاری هر خودرو، عملکرد آن­ها متفاوت خواهد بود.

این پولی­ها شامل موارد زیر هستند:

 • پولی هرزگرد که مسیر تسمه را مشخص می­سازد
 • فنر کششی که گشتاور تولید می­کند
 • صفحه جاذب / اتصالات اصطحکاکی که از طریق اصطحکاک ارتعاشات را جذب می­ نمایند
 • لولای تنظیم­ کننده که به پولی هرزگرد اجازه می­دهد حول آن چرخش نماید
 • بدنه آلومینیومی به منظور وزن سبک­ تر

توضیحات فنی پولی هرزگرد

هر دو پولی هرزگرد به منظور فراهم نمودن کشش مناسب در تسمه موتور و برای ایجاد اصطکاک مناسب در راستای انتقال قدرت لازم در آن نصب شده­ اند. به دلیل سطوح خروجی مختلف انتقال قدرت، فن و دینام حتی در صورت شباهت ظاهری، گشتاورهای مختلفی خواهند داشت. برخلاف نمونه پولی­های موجود در موتورهای شرکت­ های دیگر، پولی­ هرزگرد در موتور ولوو حول یک نقطه مرکزی گردش می­کند که به آن لولای هرزگرد گفته می­شود. پولی­ های هرزگرد دوار کوچک­تر بوده و نصب آسان­ تری دارند.

فنرهای تنظیم­ کننده ولوو گشتاوری در محدوده 28 تا Nm48 دارند تا بتوان از انتقال قدرتی تا محدوده kW 70 (95 اسب بخار) به فن مطمئن بود (برای مثال، kW 70 قدرتی معادل قدرت تولیدی یک موتور خودروی کوچک است).

 پولی هرزگرد V Euro

پولی هرزگرد V Euro یک پولی دوار با فنر مارپیچ تخت است. پولی حول یک لولای و بوش فولادی که با پلی تترافلوئورواتیلن  PTFE  پوشش داده شده، چرخش میکند. جذب ارتعاشات با استفاده از یک صفحه اصطکاکی که توسط یک فنر محوری به بدنه آلومینیومی فشرده شده، فراهم میشود. پولی هرزگرد شامل یاتاقان دو قلو است که با کمک آن میتواند هدایت مناسبی برای تسمه حتی در مسافتهای طولانی مطابق با بازه زمانی تعمیر و سرویس داشته باشد.

پولی هرزگرد VI Euro

پولی هرزگرد VI Euro یک پولی دوار با فنر وایر گرد است. این نوع پولی گشتاور خطی تری با توجه به موقعیت شعاعی خود فراهم میآورد. این پولی دارای بوش PTFE حول یک لوله آلومینیومی است. جذب ارتعاشات توسط اتصالات اصطکاکی PFE که توسط فنر اصلی در هر بار چرخش به سمت بدنه آلومینیومی بیرونی فشرده میشوند، انجام میشود. پولی هرزگرد شامل یاتاقان دو ردیفه است که با کمک آن میتوان به خوبی تسمه را تنظیم کرده و به دلیل میزان ذخیره گریس کافی در مسافتهای کاری طولانی طبق فواصل تعمیرات و سرویس دوره ای به خوبی کار میکند.

تفاوت­ پولی ­های هرزگرد ولوو

پولی­های هرزگرد ولوو با دقت بالا به منظور تطابق دقیق با الزامات محصولات ما تولید شده­ اند. قدرت، سرعت، استفاده و رفتار دینامیکی انواع مختلف آن به دقت تحت بررسی قرار گرفته تا از مطابقت آن­ها با فنرها و دستگاه­  های اصطکاکی اطمینان حاصل شود.

اجزای اصطحکاکی پولی­ های هرزگرد ولوو به دقت طراحی شده ­اند و در هر چرخه به منظور محافظت از پولی و تسمه در برابر ارتعاشات مستهلک می­شوند. این اجزا باید به منظور فراهم نمودن سطح مناسبی از اصطحکاک همچنین برای سرعت استهلاک پیش ­بینی ­پذیر به خوبی ماشین­کاری شده باشند. در صورت عدم طراحی مناسب اجزای اصطحکاکی، از طول عمر پولی هرزگرد کاسته شده و زمان خرابی آن غیرقابل پیش ­بینی خواهد بود.

آزمایشات کامل

کامیون­های ولوو تحت آزمایشات کاملی قرار می­گیرند و پولی­ های هرزگرد نیز از این امر مستثنی نخواهند بود. تمامی شرایط کاری موتور در واحد آزمایش به مدت 4000 ساعت ثبت می­شود. سپس پولی­ های هرزگرد در تمامی نقاط جهان بر روی خودروهای آزمایشی به منظور بررسی بیشتر نصب می­گردند. با استفاده در شرایط مختلف نظیر شرایط پر از گرد و غبار معادن، ترافیک شهری و یا جاده­ های طولانی، مشخصات بیشتری از آن آزمایش می­شود.

سرویس

پولیهای هرزگرد را باید طبق برنامه سرویس ولوو تعویض نمود.

قطعات اضافی توصیه شده

پولی هرزگرد را باید همزمان با دیگر قطعات تعویض نمود (تنها برای موتور فن). تسمه ها نیز باید هزمان با پولی هرزگرد تعویض گردند.

جهت خرید قطعات موتوری ولوو کلیک کنید

دیدگاه شما چیست؟
دیدگاه ها
 • 1401/04/30
  سلام برای رنو تی 480یروشش میخوام با ولوو یرو شش یکی هست؟
 • کاربر میهمان 1400/10/27
  ممنون بازم مثل همیشه جامع