فیلتر روغن

 

فیلتر روغن

استفاده از فیلتر روغن برای حفاظت از روغن موتور در برابر ذرات و لجن الزامی است. پاکیزگی روغن نقش مهمی در عملکرد بهینه، فاصله زمانی بین سرویس­های متوالی و طول عمر موتور دارد.

نحوه عملکرد فیلتر روغن ولوو

سیستم فیلتر روغن ولوو از دو فیلتر اصلی (استاندارد و عمر طولانی) و یک فیلتر ریز (بای­پس) تشکیل شده است. موتور ولوو دی-13 - که از استاندارد یورو6 پیروی می­کند - نیازی به فیلتر ریز ندارد و در عوض از یک سیستم دوفیلتری استفاده می­کند. در این موتور به علت احتراق تمیزتر، مواد بهتر در ساخت و پاکیزگی بیشتر که منجر به تولید ذرات کمتری می ­ شود می­توان فیلتر بای­پس را از سیستم حذف کرد.

روغن با سرعت بالا در موتور پمپاژ می­شود. یک قطره روغن را تصور کنید؛ این قطره هر بیست ثانیه یک بار از فیلتر عبور می­کند. هربار تعدادی از ذرات در فیلتر به دام می­افتند. اعمال دقیق سطح فیلتراسیون توسط فیلتر در این پروسه اهمیت بالایی دارد. اگر بازده فیلتراسیون پایین باشد روغن تمیز نخواهد شد و دوام موتور را کاهش خواهد داد. اگر بازده فیلتراسیون بیش از حد مجاز باشد فیلتر مسدود شده و در نتیجه فاصله زمانی بین سرویس­های متوالی کاهش می­یابد یا فیلتر افت فشار بالایی را تجربه خواهد کرد و در نتیجه مصرف سوخت افزایش خواهد یافت.

فیلترهای روغن اصل ولوو از یک فیلتر چین­ خورده درون یک قوطی فولادی تشکیل شده­ اند. ظرفیت پاکسازی این فیلترها بالا بوده و بازده­ شان تا زمان سرویس بعدی تغییر نمی­کند. بخش خارجی فیلتر دستگیره مخصوصی دارد و هنگام سرویس با کمک یک ابزار می­توان آن را به آسانی خارج کرد. زمانی که روغن موتور به درستی تمیز شده و ذرات خطرناک آن جدا شود استهلاک قطعات متحرک نیز کاهش می­ یابد. یکی از این ذرات خطرناک سیلیکون دی­ اکسید (Si2O) می­ باشد که از زمان ساخت موتور بر روی بدنه آن باقیمانده است. سیلیکون دی­ اکسید یک ماده بسیار سخت است و باعث استهلاک قطعات متحرک می­شود. همچنین ذرات فلزی حاصل از قطعات متحرک نیز باعث فرسایش و استهلاک خواهند شد.

استفاده از فیلترهای نامناسب منجر به استهلاک شدید می­شود. با خرید فیلترهای روغن اصل ولوو و پیروی از برنامه سرویس ولوو می­توانید از خرابی موتور به علت خرابی یا عدم ­سازگاری فیلتر جلوگیری کنید.

پرسشهای متداول

از چه نوع کاغذ فیلتری در این فیلترها استفاده می شود؟

فیلترهای روغن اصل ولوو از یک کاغذ مخصوص با چین خوردگی متراکم و برجسته از جنس فیبرهای سلولزی ریز و زبر استفاده میکنند و بازدهی دقیق و ظرفیت بالای فیلتر نیز دقیقا به علت استفاده از این کاغذ است. درزبندی کامل کاغذ فیلتر در تمام درازای آن به علت چسبندگی محکم آن در فیلترهای روغن اصل ولوو است. تولید چنین کاغذی با ساختار حفره مناسب به تکنولوژی های پیشرفته و منابع آزمایشگاهی گسترده ای نیاز دارد. بزرگنمایی 100 برابر کاغذ فیلتر روغن اصل ولوو در تصویر 1 و نحوه چین خوردگی کاغذ به منظور افزایش سطح آن در شکل 2 نشان داده شده است.

چه آزمایشاتی برای اطمینان از کیفیت فیلتر انجام میشوند؟

به منظور اطمینان از پیروی از استانداردهای کیفی ولوو آزمایشات گسترده ای مانند آزمایش ظرفیت جذب گرد و غبار، بازده فیلتراسیون، حداکثر فشار قابل تحمل، فشار خستگی و ایجینگ اورینگ بر روی فیلتر انجام میشود. همچنین این فیلترها به صورت میدانی با موتورهای مختلف و به مسافت چندین میلیون کیلومتر تست میشوند.

کیفیت روغن چه تاثیری در فیلتر دارد؟

فیلترهای اصل ولوو با تمام روغن موتورهای تایید شده و اکثر روغن موتورهای کالس SAE مانند 10W30 و 10W40 سازگارند .

جهت خرید فیلتر های ولوو کلیک کنید

دیدگاه شما چیست؟
دیدگاه ها
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مطالب عالی
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  بسیار عالی و مفید
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مطالبتون حرف نداره
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  کارتون عالیه
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مثل همیشه عالی