فیلتر روغن

 

قطعات اصل ولوو

استفاده از فیلتر روغن برای حفاظت از روغن موتور در برابر ذرات و لجن الزامی است. پاکیزگی روغن نقش مهمی در عملکرد بهینه، فاصله زمانی بین سرویس­های متوالی و طول عمر موتور دارد.

نحوه عملکرد

سیستم فیلتر روغن ولوو از دو فیلتر اصلی (استاندارد و عمر طولانی) و یک فیلتر ریز (بای­پس) تشکیل شده است. موتور ولوو دی-13 - که از استاندارد یورو6 پیروی می­کند - نیازی به فیلتر ریز ندارد و در عوض از یک سیستم دوفیلتری استفاده می­کند. در این موتور به علت احتراق تمیزتر، مواد بهتر در ساخت و پاکیزگی بیشتر که منجر به تولید ذرات کمتری می ­ شود می­توان فیلتر بای­پس را از سیستم حذف کرد.

روغن با سرعت بالا در موتور پمپاژ می­شود. یک قطره روغن را تصور کنید؛ این قطره هر بیست ثانیه یک بار از فیلتر عبور می­کند. هربار تعدادی از ذرات در فیلتر به دام می­افتند. اعمال دقیق سطح فیلتراسیون توسط فیلتر در این پروسه اهمیت بالایی دارد. اگر بازده فیلتراسیون پایین باشد روغن تمیز نخواهد شد و دوام موتور را کاهش خواهد داد. اگر بازده فیلتراسیون بیش از حد مجاز باشد فیلتر مسدود شده و در نتیجه فاصله زمانی بین سرویس­های متوالی کاهش می­یابد یا فیلتر افت فشار بالایی را تجربه خواهد کرد و در نتیجه مصرف سوخت افزایش خواهد یافت.

فیلترهای روغن اصل ولوو از یک فیلتر چین­ خورده درون یک قوطی فولادی تشکیل شده­ اند. ظرفیت پاکسازی این فیلترها بالا بوده و بازده­ شان تا زمان سرویس بعدی تغییر نمی­کند. بخش خارجی فیلتر دستگیره مخصوصی دارد و هنگام سرویس با کمک یک ابزار می­توان آن را به آسانی خارج کرد. زمانی که روغن موتور به درستی تمیز شده و ذرات خطرناک آن جدا شود استهلاک قطعات متحرک نیز کاهش می­ یابد. یکی از این ذرات خطرناک سیلیکون دی­ اکسید (Si2O) می­ باشد که از زمان ساخت موتور بر روی بدنه آن باقیمانده است. سیلیکون دی­ اکسید یک ماده بسیار سخت است و باعث استهلاک قطعات متحرک می­شود. همچنین ذرات فلزی حاصل از قطعات متحرک نیز باعث فرسایش و استهلاک خواهند شد.

استفاده از فیلترهای نامناسب منجر به استهلاک شدید می­شود. با خرید فیلترهای روغن اصل ولوو و پیروی از برنامه سرویس ولوو می­توانید از خرابی موتور به علت خرابی یا عدم ­سازگاری فیلتر جلوگیری کنید.

جهت خرید فیلتر های ولوو کلیک کنید

دیدگاه شما چیست؟
دیدگاه ها
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مطالب عالی
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  بسیار عالی و مفید
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مطالبتون حرف نداره
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  کارتون عالیه
 • کاربر میهمان 1400/06/13
  مثل همیشه عالی